UEFA Çempionlar Liqası 2022/2023 – UEFA tərəfindən təşkil olunmuş Avropanın aparıcı klub futbol turnirinin 68-ci mövsümü və turnirin adı "Çempion Klublar Kuboku"ndan "UEFA Çempionlar Liqası"na dəyişdirilməsindən sonra 31-ci mövsümüdür.
UEFA Çempionlar Liqası 2022/2023 | |
---|---|
Yarış məlumatları | |
Tarix |
Təsnifat mərhələləri: 21 iyun – 24 avqust 2022 Qrup mərhələsi və finala doğru gedən matçlar: 6 sentyabr 2022 – 10 iyun 2023 |
Başlama tarixi | 21 iyun 2022 |
Bitmə tarixi | 10 iyun 2023 |
Komanda sayı |
32 (qruplarda) 78 (ümumi) |
Yekun nəticəsi | |
Çempion | Mançester Siti (1-ci dəfə) |
İkinci | İnter |
Yarış statistikası | |
Oyun sayı | 125 |
Qol sayı | 372 (matç başına: 2.98) |
Tamaşaçı sayı | 6194200 matç başına: 49554 |
Mükafat sahibləri | |
Bombardir(lər) | Erlinq Haaland (12 qol) |
← 2021–22 2023–24 → | |
Vikianbarda əlaqəli mediafayllar |
Final qarşılaşması 10 iyun 2023-cü ildə Türkiyənin İstanbul şəhərindəki Atatürk Olimpiya Stadionunda keçirildi. Stadion əslində 2019/20 Çempionlar Liqası mövsümünün finalına ev sahibliyi etməsi üçün təyin edilsə də, COVID-19 pandemiyası ucbatından bu baş tutmamışdı. Final matçında "Mançester Siti" rəqibi "İnter"ə 1-0 hesabı ilə qalib gələrək ilk dəfə turnirin kubokuna yiyələndi. Həmçinin 2023 UEFA Superkuboku çərçivəsində 2022–23-cü illər UEFA Avropa Liqası mövsümünün qalibi "Sevilya" ilə oynamaq hüququ qazandı.
2022–23 UEFA Çempionlar Liqasında UEFA-ya üzv olan 55 ölkə federasiyasının 53-ündən 78 komanda mübarizə aparır. (Rusiya Ukraynanı işğal etdiyi üçün UEFA turnirlərindən dərhal kənarlaşdırılmışdı. Lixtenşteyn Futbol Federasiyasının isə yerli futbol liqası olmadığı üçün bu turnirə qatıla bilmir) Ölkələrin sırası UEFA Ölkə Reytinqinə əsasən müəyyən edilir. Reytinqə əsasən:
Ölkələrin toplam xalları 2016–17-ci il mövsümündən 2020–21-ci il mövsümünə qədər klub müsabiqələrində mübarizə aparmış ölkə komandalarının toplam xallarıdır.
|
|
|
Qeydlər
Bu turda mübarizəyə başlayacaq klubların sayı | Bir öncəki turdan gələn klubların sayı | ||
---|---|---|---|
İlkin mərhələ (4 komanda tək matçlı 2 yarı final və 1 final oynayır) |
|
||
Birinci təsnifat mərhələsi (30 klub) |
|
| |
İkinci təsnifat mərhələsi (26 klub) |
Çempionlar (20 klub) |
|
|
Çempion olmayan (4 klub) |
|
||
Üçüncü təsnifat mərhələsi (20 klub) |
Çempionlar (12 klub) |
|
|
Çempion olmayan (8 klub) |
|
| |
Play-off turu (12 klub) |
Çempionlar (8 klub) |
|
|
Çempion olmayan (4 klub) |
| ||
Qrup mərhələsi (32 klub) |
|
| |
1/8 Final (16 klub) |
|
Birinci təsnifat mərhələsinin püşkatma mərasimi 14 iyun 2022-ci ildə keçirilib.[1] İlk matçlar 5 və 6 iyul, cavab görüşləri isə 12 və 13 iyul 2022-ci ildə oynanılıb.
1. komanda | Ümumi nəticə | 2. komanda | 1. matç | 2. matç |
---|---|---|---|---|
Pünik | 2–2 (4–3 p) | ÇFR Kluj | 0–0 | 2–2 (əv.) |
Maribor | 2–0 | Şaxtyor Soliqorsk | 0–0 | 2–0 |
Ludoqorets Razqrad | 3–0 | Sutjeska Niksiç | 2–0 | 1–0 |
F91 Düdelanj | 3–1 | Tirana | 1–0 | 2–1 |
Tobol | 1–5 | Ferentsvaroş | 0–0 | 1–5 |
Malmö FF | 6–5 | Vikinqur Reykjavik | 3–2 | 3–3 |
Ballkani | 1–2 | Jalgiris | 1–1 | 0–1 (əv.) |
HİK | 2–2 (5–4 p) | RFS | 1–0 | 1–2 (əv.) |
Bodo/Qlimt | 4–3 | Kİ Klaksvik | 3–0 | 1–3 |
Nyu Seynts | 1–2 | Linfield | 1–0 | 0–2 (əv.) |
Şemrok Rovers | 3–0 | Hibernians | 3–0 | 0–0 |
Lex Poznan | 2–5 | Qarabağ | 1–0 | 1–5 |
Şkupi | 3–2 | Linkoln | 3–0 | 0–2 |
Zrinjski | 0–1 | Şerif Tiraspol | 0–0 | 0–1 |
Slovan Bratislava | 2–1 | Dinamo Batumi | 0–0 |
2–1 (əv.) |
İkinci təsnifat mərhələsinin püşkatma mərasimi 15 iyun 2022-ci ildə keçirilib.[2]
1. komanda | Ümumi nəticə | 2. komanda | 1. matç | 2. matç |
---|---|---|---|---|
Ferentsvaroş | 5–3 | Slovan Bratislava | 1–2 | 4–1 |
Dinamo Zaqreb | 3–2 | Şkupi | 2–2 | 1–0 |
Qarabağ | 5–4 | Sürix | 3–2 | 2–2 (əv.) |
HİK | 1–7 | Viktoriya Plzen | 1–2 | 0–5 |
Linfield | 1–8 | Bodo/Qlimt | 1–0 | 0–8 |
Jalgiris | 3–0 | Malmö FF | 1–0 | 2–0 |
Ludoqorets Razqrad | 4–2 | Şemrok Rovers | 3–0 | 1–2 |
Maribor | 0–1 | Şerif Tiraspol | 0–0 | 0–1 |
Maccabi Hayfa | 5–1 | Olimpiakos | 1–1 | 4–0 |
Pünik | 4–2 | F91 Düdelanj | 0–1 | 4–1 |
1. komanda | Ümumi nəticə | 2. komanda | 1. matç | 2. matç |
---|---|---|---|---|
Midtjylland | 2–2 (4–3 p) | AEK Larnaka | 1–1 | 1–1 (əv.) |
Dinamo Kiyev | 2–1 | Fənərbaxça | 0–0 | 2–1 (əv.) |
Üçüncü təsnifat mərhələsinin püşkatma mərasimi 18 iyul 2022-ci ildə keçirilib.[3]
1. komanda | Ümumi nəticə | 2. komanda | 1. matç | 2. matç |
---|---|---|---|---|
Makkabi Hayfa | 4–2 | Apollon Limassol | 4–0 | 0–2 |
Qarabağ | 4–2 | Ferentsvaroş | 1–1 | 3–1 |
Ludoqorets Razqrad | 3–6 | Dinamo Zaqreb | 1–2 | 2–4 |
Şerif Tiraspol | 2–4 | Viktoriya Plzen | 1–2 | 1–2 |
Bodo/Qlimt | 6–1 | Jalgiris | 5–0 | 1–1 |
Srvena Zvezda | 7–0 | Pünik | 5–0 | 2–0 |
1. komanda | Ümumi nəticə | 2. komanda | 1. matç | 2. matç |
---|---|---|---|---|
Monako | 3–4 | PSV | 1–1 | 2–3 (əv.) |
Dinamo Kiyev | 3–1 | Şturm Qrats | 1–0 | 2–1 (əv.) |
Union Saint-Gilloise | 2–3 | Reyncers | 2–0 | 0–3 |
Benfika | 7–2 | Midtjylland | 4–1 | 3–1 |
1. komanda | Ümumi nəticə | 2. komanda | 1. matç | 2. matç |
---|---|---|---|---|
Qarabağ | 1–2 | Viktoriya Plzen | 0–0 | 1–2 |
Bodo/Qlimt | 2–4 | Dinamo Zaqreb | 1–0 | 1–4 |
Makkabi Hayfa | 5–4 | Srvena Zvezda | 3–2 | 2–2 |
Kopenhagen | 2–1 | Trabzonspor | 2–1 | 0–0 |
1. komanda | Ümumi nəticə | 2. komanda | 1. matç | 2. matç |
---|---|---|---|---|
Dinamo Kiyev | 0–5 | Benfika | 0–2 | 0–3 |
Reyncers | 3–2 | PSV | 2–2 |
1–0 |
№ | Komanda | O | Q | H | U | QT | QF | Xal | Təsnifat | NAP | LIV | AJX | RAN | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Napoli | 6 | 5 | 0 | 1 | 20 | 6 | +14 | 15[a] | pley-off mərhələsinə vəsiqə | — | 4–1 | 4–2 | 3–0 | |
2 | Liverpul | 6 | 5 | 0 | 1 | 17 | 6 | +11 | 15[a] | 2–0 | — | 2–1 | 2–0 | ||
3 | Ayaks | 6 | 2 | 0 | 4 | 11 | 16 | −5 | 6 | Avropa Liqasına düşmə | 1–6 | 0–3 | — | 4–0 | |
4 | Reyncers | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 22 | −20 | 0 | 0–3 | 1–7 | 1–3 | — |
№ | Komanda | O | Q | H | U | QT | QF | Xal | Təsnifat | POR | BRU | LEV | ATM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portu | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 7 | +5 | 12 | pley-off mərhələsinə vəsiqə | — | 0–4 | 2–0 | 2–1 | |
2 | Brügge | 6 | 3 | 2 | 1 | 7 | 4 | +3 | 11 | 0–4 | — | 1–0 | 2–0 | ||
3 | Bayer Leverkusen | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 8 | −4 | 5[a] | Avropa Liqasına düşmə | 0–3 | 0–0 | — | 2–0 | |
4 | Atletiko Madrid | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 9 | −4 | 5[a] | 2– | 0–0 | 2–2 | — |
№ | Komanda | O | Q | H | U | QT | QF | Xal | Təsnifat | BAY | INT | BAR | PLZ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bayern Münhen | 6 | 6 | 0 | 0 | 18 | 2 | +16 | 18 | pley-off mərhələsinə vəsiqə | — | 2–0 | 2–0 | 5–0 | |
2 | İnter Milan | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 7 | +3 | 10 | 0–2 | — | 1–0 | 4–0 | ||
3 | Barselona | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 12 | 0 | 7 | Avropa Liqasına düşmə | 0–3 | 3–3 | — | 5–1 | |
4 | Viktoriya Plzen | 6 | 0 | 0 | 6 | 5 | 24 | −19 | 0 | 2–4 | 0–2 | 2–4 | — |
№ | Komanda | O | Q | H | U | QT | QF | Xal | Təsnifat | TOT | FRA | SPO | MAR | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tottenhem Hotspur | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 6 | +2 | 11 | pley-off mərhələsinə vəsiqə | — | 3–2 | 1–1 | 2–0 | |
2 | Ayntraxt Frankfurt | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 8 | −1 | 10 | 0–0 | — | 0–3 | 2–1 | ||
3 | Sportinq | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 9 | −1 | 7 | Avropa Liqasına düşmə | 2–0 | 1–2 | — | 0–2 | |
4 | Marsel | 6 | 2 | 0 | 4 | 8 | 8 | 0 | 6 | 1–2 | 0–1 | 4–1 | — |
№ | Komanda | O | Q | H | U | QT | QF | Xal | Təsnifat | CHE | MIL | SAL | DZG | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Çelsi | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 4 | +6 | 13 | pley-off mərhələsinə vəsiqə | — | 3–0 | 1–1 | 2–1 | |
2 | Milan | 6 | 3 | 1 | 2 | 12 | 7 | +5 | 10 | 0–2 | — | 4–0 | 3–1 | ||
3 | Red Bull Zalsburq | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 9 | −4 | 6 | Avropa Liqasına düşmə | 1–2 | 1–1 | — | 1–0 | |
4 | Dinamo Zaqreb | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 11 | −7 | 4 | 1–0 | 0–4 | 1–1 | — |
№ | Komanda | O | Q | H | U | QT | QF | Xal | Təsnifat | RMA | RBL | SHA | CEL | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Madrid | 6 | 4 | 1 | 1 | 15 | 6 | +9 | 13 | pley-off mərhələsinə vəsiqə | — | 2–0 | 2–1 | 5–1 | |
2 | Leypsiq | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 9 | +4 | 12 | 3–2 | — | 1–4 | 3–1 | ||
3 | Şaxtyor Donetsk | 6 | 1 | 3 | 2 | 8 | 10 | −2 | 6 | Avropa Liqasına düşmə | 1–1 | 0–4 | — | 1–1 | |
4 | Seltik | 6 | 0 | 2 | 4 | 4 | 15 | −11 | 2 | 0–3 | 0–2 | 1–1 | — |
№ | Komanda | O | Q | H | U | QT | QF | Xal | Təsnifat | MCI | DOR | SEV | CPH | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mançester Siti | 6 | 4 | 2 | 0 | 14 | 2 | +12 | 14 | pley-off mərhələsinə vəsiqə | — | 2–1 | 3–1 | 5–0 | |
2 | Borussiya Dortmund | 6 | 2 | 3 | 1 | 10 | 5 | +5 | 9 | 0–0 | — | 1–1 | 3–0 | ||
3 | Sevilya | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 12 | −6 | 5 | Avropa Liqasına düşmə | 0–4 | 1–4 | — | 3–0 | |
4 | Kopenhagen | 6 | 0 | 3 | 3 | 1 | 12 | −11 | 3 | 0–0 | 1–1 | 0–0 | — |
№ | Komanda | O | Q | H | U | QT | QF | Xal | Təsnifat | BEN | PAR | JUV | MHA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Benfika | 6 | 4 | 2 | 0 | 16 | 7 | +9 | 14[a] | pley-off mərhələsinə vəsiqə | — | 1–1 | 4–3 | 2–0 | |
2 | Pari Sen-Jermen | 6 | 4 | 2 | 0 | 16 | 7 | +9 | 14[a] | 1–1 | — | 2–1 | 7–2 | ||
3 | Yuventus | 6 | 1 | 0 | 5 | 9 | 13 | −4 | 3[b] | Avropa Liqasına düşmə | 1–2 | 1–2 | — | 3–1 | |
4 | Makkabi Hayfa | 6 | 1 | 0 | 5 | 7 | 21 | −14 | 3[b] | 1–6 | 1–3 | 2–0 | — |